Łysienie androgenowe to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn. Na czym ono polega i jak sobie z nim poradzić?
Łysienie androgenowe – powszechny problem
Wbrew pozorom, łysienie androgenowe nie zdarza się wcale rzadko. Jest to powszechny problem, dotykający w głównej mierze Panów i nasilający się w starszych grupach wiekowych. Ponieważ łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, najczęściej występuje w kolejnych pokoleniach. Samo schorzenie nie jest uleczalne, ale są sposoby pozwalające powstrzymać wypadanie włosów i stymulujące do wzrostu nowe.
Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego jest aktywność enzymu, który znajduje się w komórkach mieszków włosowych. Działanie 5 alfa reduktazy sprawia że testosteron zmienia się w dihydrotestosteron, który znacząco obkurcza i redukuje mieszki. Ostatecznie powoduje to wypadanie włosów, hamuje też ich wzrost, co po pewnym czasie skutkować może nawet całkowitą utratą włosów.
Jaki jest przebieg łysienia androgenowego?
Łysienie androgenowe następuje w fazach, określanych według skali Hamiltona-Norwooda. Na początku choroba jest niezauważalna, zakola niepogłębione. Następnie przednia linia zaczyna się cofać i zakola powoli się pojawiają. Proces ten postępuje, aż zaczyna się przerzedzać linia ciemieniowa, później coraz węższy staje się obszar między szczytem czaszki a częścią ciemieniową, aż w końcu obszary łysienia łączą się w jeden. W ostatniej fazie włosy pozostają na części potylicznej lub wypadają całkowicie.
Leczenie łysienia androgenowego
Jak powstrzymać łysienie androgenowe? Nie da się wyleczyć pierwotnej, genetycznej przyczyny, da się jednak zahamować proces wypadania włosów oraz pobudzić do wzrostu nowe. W tym celu stosuje się różnego rodzaju terapie, dopasowane do stopnia zaawansowania choroby. Jedną z metod jest terapia miejscowa, wykorzystująca preparaty oparte na minoksydylu. Środek ten wyraźnie zwiększa ukrwienie mieszków włosowych. Warto wiedzieć, że tego typu terapia może powodować przejściowe łysienie o innym charakterze niż łysienie androgenowe oraz podrażnienie skóry. Bezpieczną alternatywą dla minoksydylu jest opracowany przez Vichy Aminexil, który pozytywnie oddziałuje na wzrost włosa – już po sześciu tygodniach widoczny jest efekt. Aminexil również stosuje się miejscowo, w ampułkach, w przeciwieństwie do finasterydu, który podaje się doustnie. Środek ten hamuje działanie 5 alfa reduktazy. Badania wskazują, że cztery miesiące kuracji pozwalają powstrzymać wypadanie włosów, a po ośmiu miesiącach (w niektórych przypadkach po roku leczenia) widoczne jest odrastanie nowych włosów. Warto jednak wiedzieć o skutkach ubocznych środka, takich jak na przykład zmniejszenie libido. Czasem łysienie jest tak zaawansowane, że jedyną opcją staje się przeszczep włosów z potylicy. Ponieważ włosy na tym obszarze są niewrażliwe na działanie dihydrotestosteronu, nie wypadną. Dlatego też przeszczepy włosów wykazują wysoką skuteczność, chociaż na efekty trzeba poczekać nawet do roku. W gabinetacg trychologicznych proponuje się pacjentom także wspomagające zabiegi, na przykład mezoterapię substancjami odżywczymi i odbudowującymi, osoczem bogatopłytkowym czy leczenie światłem.
Redakcja PIIKA.pl to zespół pasjonatów, którzy dostarczają wartościowe artykuły z różnych dziedzin życia. Stawiamy na jakość i rzetelność naszych publikacji, korzystając z najlepszych źródeł informacji. Nasze cele to dalszy rozwój i umacnianie pozycji lidera na rynku.